Niepokorna Chyłka spod pióra Remigiusza Mroza

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że Remigiusz Mróz jest obecnie jednym z najpopularniejszych pisarzy w Polsce. Po jego książki sięgają wszyscy, młodsi czy starsi. Choć najczęściej kojarzony jest z powieściami kryminalnymi, Mróz jest bardzo wszechstronnym autorem. Na swoim koncie ma również książki historyczne, a także dzieła science-fiction. Napisał około 50 powieści, z czego zdecydowana większość należy do jednej z 9 popularnych serii. 

Joanna Chyłka – no pasarán!

Chyłka należy do najbardziej znanych postaci wykreowanych przez Remigiusza Mroza. Niepokorna prawniczka szturmem podbiła serca Polaków i zagościła na stałe w wielu domach. Seria z Joanną Chyłką przeżywa drugą młodość ze względu na ekranizację części książek z tej serii w formie serialu TVN. W ten sposób Magdalena Cielecka została uosobieniem buntowniczej adwokatki spod pióra Mroza.

Seria z Chyłką – kolejność 

Ta seria thrillerów sądowych jest najliczniejszą serią z dorobku autora. Co więcej, regularnie pojawiają się nowe części, a 14 tom – “Skazanie” swoją premierę miał przed chwilą, bo pod koniec marca 2022 roku. 

 1. Kasacja (2015)
 2. Zaginięcie (2015)
 3. Rewizja (2016)
 4. Immunitet (2016)
 5. Inwigilacja (2017)
 6. Oskarżenie (2017)
 7. Testament (2018)
 8. Kontratyp (2018)
 9. Umorzenie (2019)
 10. Wyrok (2019)
 11. Ekstradycja (2020)
 12. Precedens (2020)
 13. Afekt (2021)
 14. Skazanie (2022)

Motyw przewodni najpopularniejszej serii książek Mroza

Główną bohaterką jest oczywiście Joanna Chyłka (www.taniaksiazka.pl), niepokorna prawniczka, która pracuje w renomowanej warszawskiej kancelarii Żelazny&McVay. Jej specyficzne poczucie humoru i podejście do innych powoduje, że ludzie wolą schodzić jej z drogi, zwłaszcza Ci młodsi stażem. U boku Chyłki jest Kordian Oryński, nazywany przez nią “czule” Zordon. Ku niezadowoleniu prawniczki, została ona mianowana patronką stażu Oryńskiego w kancelarii. Różnorodne perypetie tej dwójki prowadzą czytelnika przez kolejne tomy serii, często powodując śmiech, przerażenie, a czasem również momenty wzruszenia. 

Co w sobie ma seria z Chyłką, że tak przyciąga czytelników?

Kolejne tomy serii sprzedają się z prędkością światła, bijąc przy tym rekordy sprzedaży i błyskawicznie wskakując na podium bestsellerów. Kolejna Chyłka – książki nie tylko oferują kontynuację wątków i kolejną dawkę emocji, ale również poruszają trudne społecznie tematy. Mróz nie boi się mówić w swoich powieściach o przemocy domowej, wykorzystywaniu seksualnym, czy też uprzedzeniach i problemie uchodźców. Każda kolejna książka jest odzwierciedleniem istotnego i najczęściej bieżącego problemu społecznego. Dodatkowym atutem jest fakt, że Mróz jest doktorem nauk prawnych, dlatego też jego sądowe kryminały są tak bogate w szczegóły i autentyczne.