Joanna Chyłka – prawniczka, która wie, czego chce

Joanna Chyłka, główna bohaterka powieści to prawniczka. Seria o niej składa się obecnie z 13 tomów, z których w każdym bohaterka mierzy się z innym wyzwaniem. Często rozwiązuje sprawy, których inni boją się nawet podjąć. Seria została zekranizowana, a w rolę głównej bohaterki wcieliła się Magdalena Cielecka.

Wątki poruszone w książkach

Pierwszy tom książki ma tytuł “Kasacja”. Główna bohaterka Joanna Chyłka wraz z aplikantem Kordianem Oryńskim pracują nad sprawą morderstwa, o które oskarżono syna ważnego biznesmena. W drugim tomie o tytule “Zaginięcie” prawniczka podejmuje się obrony rodziców oskarżonych o zabójstwo własnego dziecka. Trzecia książka mówi o sprawie Roma, którego oskarżają o zabójstwo rodziny, aby wypłacić pieniądze z polisy ubezpieczeniowej. “Immunitet”  opowiada o oskarżonym o zabójstwo sędzi Trybunału Konstytucyjnego. W “Inwigilacji” pojawia się sprawa podejrzanego o przygotowanie zamachu terrorystycznego. W “Oskarżeniu” występuje sprawa działacza Solidarności, który jest podejrzany o dokonanie morderstw w okolicach Warszawy. “Testament” opowiada historię ginekologa, który po otrzymaniu spadku od pacjentki dokonuje makabrycznego odkrycia. Na terenie posiadłości, którą odziedziczył odnaleziono zwłoki. W “Kontratypie” pojawia się sprawa zaginionych himalaistów. W “Umorzeniu” mamy historię mężczyzny, który jest oskarżony o morderstwo dwójki dzieci i żony. W “Wyroku” Konrad Oryński podejmuje się pierwszej sprawy po zdaniu egzaminu adwokackiego. Zajmuje się obroną siedemnastolatka, który został oskarżony o zabójstwo kolegów. “Ekstradycja” to sprawa mężczyzny oskarżonego o dokonanie masakry w restauracji na Powiślu. W tym samym tomie Joanna Chyłka (www.taniaksiazka.pl) jest ścigana europejskim listem gończym. W “Precedensie” mamy sprawę aktorki, która zjawia się u Chyłki mówiąc, że popełni morderstwo na żywo i że chce, żeby prawniczka ją broniła. “Afekt” to pokazanie pracy Chyłki w innej kancelarii. W “Egzekucji” prawniczka traci prawo do wykonywania zawodu, a w “Skazaniu” podejmuje się sprawy, której nikt inny nie chciał tknąć.

Kilka słów o autorze 

Remigiusz Mróz, autor serii o Joannie Chyłce, to prawnik, który postanowił zostać pisarzem. W swoich powieściach zawiera doświadczenie, które nabył pracując jako prawnik. Poza serią o nietuzinkowej prawniczce ma na swoim koncie też serię z komisarzem Forstem, trylogię Parabellum, cykl “W kręgach władzy”, serię z Gerardem Edlingiem oraz takie powieści jak “Świt, który nie nadejdzie”, “Wieża milczenia”, “Wybaczam ci”, czy “Projekt Riese”.